Główny temat „Transformacja obróbki drewna” na targach LIGNA 2023 przedstawia realne scenariusze dla przemysłu drzewnego i meblarskiego wzdłuż obecnych i przyszłych kierunków rozwoju cyfryzacji, a także rozwiązania dla branży obróbki drewna.
Główny temat „ Transformacja obróbki drewna ” na targach LIGNA 2023 przedstawia realne scenariusze dla przemysłu drzewnego i meblarskiego zgodnie z obecnymi i przyszłymi kierunkami rozwoju cyfryzacji, a także rozwiązania dla branży obróbki drewna. „Transformacja obróbki drewna” jako zmiana i dalszy rozwój procesów i technik obróbki drewna obejmuje zarówno automatyzację i cyfryzację procesów, jak i zastosowanie nowych materiałów i technologii.
Targi LIGNA 2023 pokażą, w jaki sposób można zoptymalizować wydajność, jakość i zrównoważony rozwój obróbki drewna, na przykład poprzez uczenie maszynowe. Jako kluczowa technologia postępująca cyfryzacja powoduje fundamentalne zmiany w całym łańcuchu wartości obróbki drewna i obróbki drewna, nie tylko w przemyśle, ale także w sektorze rzemieślniczym. Cyfryzacja, jako całościowy proces transformacji ewolucyjnej, ma produktywny wpływ na wszystkie obszary, od strategii, przez organizację produkcji i logistyki, po sprzedaż i obsługę posprzedażową.
Liga Mistrzów branży drzewnej
„Czym Liga Mistrzów jest dla piłki nożnej, tym LIGNA jest dla przemysłu drzewnego”, zauważa Oliver Kunzweiler, dyrektor ds. Na 5000 m² prezentujemy innowacyjne, wielkogabarytowe instalacje dla firm przemysłowych, aż po wolnostojące maszyny dla rzemiosła.
Nasi klienci mogą skorzystać z transformacji cyfrowej dzięki całkowicie zaprojektowanym instalacjom Weinig, w tym „wszechstronnym, bezproblemowym” pakietom do rentownej produkcji – i tym samym skutecznie przeciwdziałać ogólnemu niedoborowi wykwalifikowanych pracowników. Dobre partnerstwo obejmuje również efektywną konserwację i zaplanowaną dostawę części zamiennych za pośrednictwem Weinig LifeTime Services: na całym świecie”, mówi Kunzweiler.
LIGNA jako międzynarodowy impet i prekursor
LIGNA od lat towarzyszy temu rozwojowi jako międzynarodowy impuls i prekursor, a teraz „Transformacja obróbki drewna” konsekwentnie kontynuuje udane tematy z 2019 r. („Zintegrowane technologie obróbki drewna – rozwiązania dostosowane do potrzeb”) i 2017 r. („Zintegrowana produkcja”). Hybrydowe wycieczki z przewodnikiem w języku niemieckim i angielskim oraz pierwszorzędny program na LIGNA.Stage, specjalne formaty dostosowane do grup docelowych dla rzemiosła, produkcji przemysłowej, techniki leśnej i wreszcie bezpieczeństwa IT dopełniają „ Woodworking Transformation” na targach LIGNA.23.
Od ukrytych mistrzów po globalnych graczy
Liczne firmy reprezentowane na targach LIGNA 2023 wnoszą swój wkład w „transformację obróbki drewna”, od ukrytych mistrzów sektora inżynierii mechanicznej po globalnych graczy. Na przykład z Austrii, Felder Group, jeden z wiodących dostawców maszyn do obróbki drewna, zaprezentuje w pełni zautomatyzowane rozwiązania robotyki, a jako jedna z wielu niemieckich firm Dieffenbacher Holding GmbH & Co. KG wniesie znaczący wkład do transformacji branży na targach LIGNA 2023, pokazując, w jaki sposób rozwiązania w zakresie odzyskiwania energii i środki mające na celu poprawę doskonałości operacyjnej i promowanie zrównoważonego rozwoju fabryk płyt drewnopochodnych przekształcają konwencjonalne zakłady produkcyjne w „inteligentne zakłady”.
Wśród eksponatów IMA Schelling Group na targach LIGNA 2023 znajdzie się maszyna do obrzeży z automatyczną obsługą krawędzi, wiertarka przelotowa do produkcji seryjnej wielkości 1, zautomatyzowana piła do formatowania płyt z obsługą robota zapewniająca wysoką produktywność, a firma zaprezentuje również swoją kompleksową -koniec oprogramowania „aimi”.
„W LIGNA chcemy wzbudzić wśród naszych klientów i partnerów zainteresowanie naszymi innowacjami i osiągnięciami z ostatnich lat” — ogłasza dyrektor generalny IMA Schelling, Wolfgang Rohner. „Niektóre z tych innowacji będziemy mogli zaprezentować na targach, a wiele innych rozwiązań zostało wdrożonych w ostatnich latach w projektach specyficznych dla klientów. LIGNA to wiodące targi branżowe. Szczególnie po tak długiej przerwie szukamy czekam na ciekawe dyskusje z przyjaciółmi z całego świata.”
Siła innowacyjności Włoch
Ponad 250 wystawców przyjeżdża do Hanoweru z Włoch, takich jak Biesse Group, SCM Group i Cefla Finishing. Podczas gdy Cefla Finishing wykorzystuje zaawansowaną technologię do optymalizacji procesów, takich jak malowanie i powlekanie powierzchni, SCM pomaga firmom zajmującym się obróbką drewna w transformacji poprzez integrację narzędzi cyfrowych, takich jak produkcja wspomagana komputerowo (CAM) i sterowanie komputerowe (CNC). maszyn CNC, centrów obróbczych, pił, maszyn do obróbki drewna i wielu innych w tym celu w Hanowerze. Na targach LIGNA 2023 Biesse zaprezentuje zintegrowany system z rozwiązaniami do wymiarowania paneli i zagnieżdżania, które są połączone dzięki SmartConnection, wewnętrznemu oprogramowaniu do zarządzania zamówieniami. Nacisk zostanie położony na nową okleiniarkę o wielkości partii 1 i zrobotyzowanym automatycznym załadunkiem i rozładunkiem,
Ettore Vichi, dyrektor regionalny EMEA i APAC w firmie Biesse, podkreśla nowy kierunek rozwoju swojej firmy: „Z niecierpliwością czekamy na powitanie gości na naszym stoisku w hali 11 i zaprezentowanie wyników naszego procesu rozwoju. Opiera się on na koncepcji wielu materiałów Zaprezentowane zostaną zaawansowane technologicznie rozwiązania, zintegrowane systemy i zakłady, które są specjalnie dostosowane do potrzeb firm produkcyjnych, które chcą znacznie poprawić i zwiększyć wydajność produkcji”.
HOMAG podkreśla potencjał oszczędzania zasobów w Hanowerze.
Działająca na całym świecie grupa HOMAG w szczególny sposób opowiada się za „przemianą obróbki drewna”. Achim Homeier, HOMAG GmbH, starszy dyrektor ds. globalnego marketingu i zarządzania produktami, również podkreśla w tym kontekście aspekt zrównoważonego rozwoju: „Cyfryzacja w całym łańcuchu procesów naszych klientów oferuje znaczny potencjał oszczędności zasobów. Aby skutecznie towarzyszyć naszym klientom na całym świecie w tym zakresie ścieżce, firma HOMAG wspólnie z nimi opracowuje pomocne rozwiązania – od konfiguracji produktu, między innymi w sklepie internetowym, poprzez tworzenie danych produkcyjnych wraz z wzbogaceniem o dane dostawców, np. .
Jako partner produkcyjny oferujemy również rozwiązania cyfrowe, które stale zwiększają wydajność, na przykład mapowanie strumienia wartości i różnych asystentów serwisowych w celu zwiększenia dostępności maszyn. Każda oszczędność materiału, energii i złomu wnosi również niemały wkład w odciążenie środowiska”.
Wiedza podstawowa umożliwia przedsiębiorstwom rzemieślniczym dokonywanie udanych inwestycji
Dla przedsiębiorstw rzemieślniczych zajmujących się obróbką drewna wdrożenie technologii cyfrowych stanowi szczególne wyzwanie. Brak wiedzy technicznej w tym zakresie może szybko doprowadzić do trudności w integracji nowych technologii. LIGNA 2023 jest zatem również odpowiednim miejscem do zdobycia podstawowej wiedzy potrzebnej do pełnego wykorzystania korzyści płynących z cyfryzacji. Tematy takie jak „bezpieczeństwo danych” również nie zostaną zaniedbane w Hanowerze, ponieważ, podobnie jak w przypadku każdego zarządzania danymi cyfrowymi, procesy transformacji w obróbce drewna i obróbce drewna również wymagają solidnej strategii bezpieczeństwa, aby zapobiec utracie danych i wyciekom danych.
Jednak jednym z najbardziej krytycznych czynników sukcesu inwestycji w technologie cyfrowe jest zapewnienie kompatybilności w celu zintegrowania istniejącego sprzętu oraz umożliwienia przesyłania danych i komunikacji między różnymi systemami. Co jednak najważniejsze, transformację należy rozumieć również jako zmianę kulturową, w której przestrzenie dla procesów twórczych wciąż otwierają się przed ludźmi – to również będzie tematem targów LIGNA 2023.
O LIGNIE
Wiodące na świecie targi przemysłu drzewnego i przetwórstwa drewna są wspólnie organizowane przez Deutsche Messe i VDMA Woodworking Machinery. Prezentuje całą gamę produktów i usług dla przemysłu pierwotnego i wtórnego – narzędzia, maszyny i systemy do produkcji niestandardowej i masowej, technologii powierzchni, produkcji płyt drewnopochodnych, technologii tartacznej, energii z drewna, elementów maszyn i techniki automatyki, jak a także maszyny i instalacje dla leśnictwa, produkcji drewna okrągłego i tarcicy.