Firma Schwäbische Werkzeugmaschinen (SW) na odbywających się w Mediolanie targach EMO 2021 zaprezentuje wysokowydajne rozwiązania produkcyjne do szybkiego skalowania ilości o niewielkim zapotrzebowaniu na przestrzeń i energię.
Jedną z nowości, którą będzie można na żywo zobaczyć na targach EMO, będzie w pełni zautomatyzowana, niezależna komora obróbcza BA W02-22i. Moduł załadowczy ze zintegrowanym robotem 6-osiowym i zasobnikiem palet jest zamontowany na maszynie już w momencie jej dostawy. Napędy bezpośrednie w osiach posuwu nawet przy najwyższych prędkościach obróbki zapewniają dokładność pozycjonowania z gwarantowaną odchyłką poniżej 0,006 mm.
– Dzięki niezależnej komorze producenci mogą skrócić czas uruchomienia i natychmiast dwukrotnie zwiększyć ilość produkowanych wyrobów – potwierdza Andreas Kienzle, manager ds. kluczowych klientów w obszarze technologii medycznych.
Ponadto firma SW ma w swojej ofercie MobileRob (MR), pojazd bezzałogowy (AGV), który zmienia kasety w zasobniku palet bez konieczności interwencji manualnej. Wypełnia on zasobnik nowymi półfabrykatami i autonomicznie transportuje gotowe elementy do wyznaczonego stanowiska w obszarze produkcji.
– Dzięki temu producenci mogą zwielokrotnić swoją wydajność przy minimalnym zaangażowaniu personelu aż po zmiany bez obsady, bez dodatkowych nakładów inżynieryjnych na automatyzację – podkreśla Kienzle.
Nowe elementy dla e-mobilności
W przemyśle motoryzacyjnym gwałtownie wzrósł popyt na samochody elektryczne i hybrydowe. Dostawcy muszą zwiększyć wydajność w obszarze wytwarzania nowych komponentów. Dzięki niezależnym komorom obróbczym opartym na BA W06-22 ze zintegrowaną automatyką, firma SW może zaprezentować rozwiązanie wysokoproduktywne. Z jego pomocą użytkownicy poddają obróbce elementy wykonane z materiałów niemagnetycznych, takich jak aluminium lub stopy tytanu, w obszarze roboczym o wymiarach 600x630x510 mm przy zastosowaniu obróbki jedno- i dwuwrzecionowej. Oferuje ono producentom prędkość posuwu o wartości do 120 m/min, a tym samym najkrótsze czasy cyklu.
Robot TopRob firmy SW załadowuje i rozładowuje centrum BA W06-22 od góry. Istnieje możliwość modułowej rozbudowy jednostki załadowczej. Pojazd bezzałogowy MobileRob automatycznie, bez udziału personelu, napełnia wieżę zasobnikową półfabrykatami i transportuje gotowe elementy do dowolnie zdefiniowanego miejsca w zakładzie. Istotną dla użytkowników zaletą jest znacznie większa energooszczędność maszyn wielowrzecionowych w porównaniu z maszynami jednowrzecionowymi.
– W ten sposób dostawcy mogą spełnić wymagania producentów OEM dotyczące mniejszego śladu węglowego ich pojazdów – podkreśla Jörg Schmauder, dyrektor zarządzający ds. sprzedaży i marketingu.
Szczególnym wyzwaniem dla dostawców jest obróbka skrawaniem dużych komponentów strukturalnych, takich jak komory akumulatorów. Do tej pory producenci wytwarzali te elementy z materiałów niemagnetycznych na istniejących maszynach, które nie są optymalne do tego celu. Dzięki nowym jednostanowiskowym maszynom serii BA W08 firma SW oferuje teraz rozszerzony asortyment urządzeń do 4- i 5-osiowej obróbki dużych elementów. Napędy bezpośrednie we wszystkich osiach redukują czasy cyklu i podnoszą produktywność. Maksymalną precyzję od strony konstrukcyjnej zapewniają monobloki i konstrukcje box-in-box. Również dla tej serii firma SW oferuje również skrojone na miarę rozwiązania automatyzacji z możliwością modułowej rozbudowy, pozwalające na szybkie zwiększenie wydajności.
life Services – Produktywność bez daty końcowej
Używany przez firmę SW termin „life Services” obejmuje wszystkie usługi związane z cyklem życia rozwiązań produkcyjnych. Klienci korzystają ze skrojonych na miarę zalet mających zastosowanie w praktyce: od uruchomienia przez szkolenia dla pracowników, analizę danych maszynowych, infolinię i serwis w terenie wraz z dostawą części zamiennych aż po modernizację starszych maszyn.
Istotnym składnikiem usług są dane „life Data”: Przy wykorzystaniu opracowanych we własnym zakresie rozwiązań firmy SW z obszaru oprogramowania można uczynić przejrzystym i możliwym do zanalizowania status maszyny, systemów produkcyjnych i komponentów. Sercem „life Data” jest bramka IoT zainstalowana w szafie sterowniczej, służąca do przesyłania istotnych danych.
Za pomocą platformy SW CloudPlatform (SWCP) klient może analizować stan systemów w zakresie monitorowania stanu, a także wspierać usługi SW Services, umożliwiając szybką i optymalną reakcję w przypadku wystąpienia konieczności przeprowadzenia serwisu. Zintegrowana z siecią klienta platforma SW ScadaPlatform (SWSP) pomaga mu w śledzeniu komponentów i ogólnym nadzorowaniu linii. Dzięki typowi produktu SWMP API problemu dla firmy SW nie stanowi również podłączenie do istniejących systemami klienta, takich jak ERP lub MES.
Źródło: SW